Západní červený cedr - vyjímečný dar přírody

Skvělé vlastnosti červeného cedru

Tepelné a izolační vlastnosti

Západní červený cedr má dobré izolační vlastnosti díky své nízké hustotě dřeva a hrubé struktuře. Je to nejlepší izolant mezi běžně dostupnými druhy měkkého dřeva a je mnohem lepší nežli cihly, beton a ocel. Díky této vlastnosti jsou domy postavené ze západního červeného cedru chladnější v parném létě a teplejší v zimě, na rozdíl od domů, u kterých je použito hustších druhů nebo uměle vyrobených materiálů. Schopnost západního červeného cedru tlumit vibrace je důležitou akustickou charakteristikou, která jej činí ideálním materiálem pro obložení a lištování v případech, kdy je potřeba zmírnit či utlumit hluk.

Rychlost šíření plamene

Rychlost šíření plamene západního červeného cedru má klasifikaci od 67 do 73 (klasifikace třídy II - Class II) a klasifikace stupně kouření je 98. Obě tyto klasifikace jsou důležité pro regulaci používání materiálů v případech, kdy je požadavek na stupeň kouřivosti nebo regulování směru kouře. Díky nízké rychlosti šíření plamene má lepší vlastnosti nežli většina hustých měkkých dřev, které mají klasifikaci šíření plamene okolo 100. Západní červený cedr má rychlost šíření plamene a klasifikaci stupně kouřivosti podstatně nižší, nežli vyžaduje většina stavebních předpisů.

Konečná úprava a opracovatelnost cedru

Díky nedostatku dehtových a pryskyřičných výtažků, které jsou rozpustné v barvových ředidlech, má cedr dobré charakteristiky pro konečnou úpravu. Cedr velmi dobře snáší spoustu nátěrů, barev a mořidel, obzvláště pokud je vysušený a správně opatřený základním nátěrem. Západní červený cedr patří mezi nejlépe a nejjednodušeji opracovatelná řeziva díky přímému vláknu a jednotné struktuře. Čistě a jednoduše se hobluje a brousí, a díky své nízké hustotě nevyžaduje přílišnou energii pro řezání či jiné opracovávání. Cedr se také velmi dobře lepí pomocí široké škály klihů a lepicích přípravků.

Ať už si vyberete jakoukoli jakost či vzor obložení nebo lištování ze západního červeného cedru, dostává se Vám do rukou výjimečný přírodní materiál, který dodá vašemu projektu teplo, krásu a vlastnosti, které nemůže nahradit žádný jiný druh dřeva či uměle vyrobeného materiálu.