Dřevěné fasády

Provádíme dodávku a montáž fasád z tropických dřevin a západního červeného cedru — WRC. Dodávka atypických rozměrů je možná po dohodě. Pro uchování barevného vzhledu používáme nátěrový systém ARA HYDRO PAINTING.

Hlavním materiálem pro montáž dřevěných fasád jsou palubky nebo prkna různých profilů. Námi nejčastěji používanými tropickými dřevinami v exteriéru je IPE, Jatoba a Iroko , z exotických dřevin potom Červený cedr a cedr. V západní Evropě je nejrozšířenějším materiálem Červený cedr. Je možné použít i jiné druhy dřeva jako např. Massaranduba, Merbau, Teak atd., tyto materiály však mají svá specifika. Všechny výše zmíněné materiály mají vlastnosti bezúdržbového dřeva v exteriéru (není nutná žádná impregnace), všechny druhy dřeva v exteriéru šednou (během jednoho roku) a vybírat především tropické dřeviny pro dřevěnou fasádu podle barvy nemá velký význam.

Technická řešení dřevěných fasád

Obklady z tropického dřeva musí být vhodně ukotveny, aby se dřevině umožnil její přirozený pohyb a na druhou stranu nedocházelo k borcení skladby fasády a samotného obkladového materiálu.

Obklad dřevěné fasády doporučujeme šroubovat do podkladních latí nerezovými vruty z pohledové strany palubek nebo prken. Otvory je nezbytné předvrtávat vrtákem s vhodným průměrem. Nedoporučujeme kotvit tropické dřevo tzv. Nepohledovým způsobem tj. do hran materiálu nebo z jeho zadní strany. Především při jeho šíři nad 100 mm bude docházet k deformacím a praskání profilu. Cedrové dřevo je možné narozdíl od tropických dřevin k podkladnímu roštu sponkovat výhradně nerezovými sponami do pera nebo přebíjet nerezovými hřebíky a dosáhnout nepohledového spoje.

Nejčastěji používané a dodávané materiály skladem

Ipe 20 x 131/140
Jatoba 20 x 131/140
Iroko 30 x 60
Iroko 20 x 131/140
Iroko 20 x 135 — zkosení 30°
Massaranduba 21 x 135 — zkosení 30°
Massaranduba 19 x 84 — zkosení 30°
Západní červený cedr 18 x 131 A Clear and better
Západní červený cedr 18 x 127 Select knotty
Západní červený cedr 18 x 115 A Clear and better — zkosení 45°
Západní červený cedr 18 x 110 Select knotty — zkosení 45°
Západní červený cedr 30 x 60 A Clear and better