azobé

Další označení: red iron-wood
Botanický název: Lophira procera A. Chev.

Původ:
Sierra Leone, Pobřeží slonoviny, Ghana, Nigérie, Guinea, Kongo, jižní Kamerun

Použití:
Azobé může soutěžit se železem a betonem. Přitom má konstrukce z azobé menší váhu. Proti železu má tu výhodu, že nepotřebuje opětovné ochranné nátěry a že nepodléhá povětrnostním vlivům. V posledních letech bylo azobé úspěšně použito na dlouhé kolejnice v pařížském metru, a to na dvou linkách jezdících na pneumatikách. V pařížském metru bylo rovněž vyzkoušeno na brzdové kotouče, které musí působit každé 1 ½ min. Po delších zkouškách se od jeho používání upustilo, protože se příliš opotřebovaly ocelové obruče kol. V zemích výskytu se používá na beranidla, hmoždíře, na těžké konstrukce, mosty, domy, železniční pražce, dále na dřevěné uhlí a palivo.

Používá se:
- na přímořské, přístavní, vodní, říční a mostní stavby
- na stavidla, vrata plavebních komor, piloty a přístavní mola
- na důlní vodítka - při stavbě dopravních nákladních člunů a vagónů
- na těžké podlahy a rámové konstrukce
- na velmi namáhané tovární podlahy, dlažební špalíky, schody, parkety
- na sudy, kádě a nádrže pro chemikálie
- na dílenské a laboratorní stoly
- na rozvodné desky a textilní člunky

Trvanlivost:
Běl není odolná, ale odolává plísním a poškození hmyzem déle než jádrové dřevo dubu. Jádrové dřevo azobé je jedním z nejtrvanlivějších dřev jak co do odolnosti proti vodě a vlhku, tak proti plísním, hnilobě a ohni. Považuje se za dřevo prakticky nezničitelné termity, imunní proti poškození hmyzem a velmi odolné proti šášni lodní. Tmavší i světlejší azobé je stejně trvanlivé. Chemická ochrana je zbytečná, impregnace neproveditelná. Je rovněž odolné proti kyselinám (ředěným) a má proto velký význam pro chemický a potravinářský průmysl.

Popis dřeva:
Bělové dřevo: běl je 2-3 cm tlustá, má barvu pálené hlíny, na vzduchu bledne Jádrové dřevo: má stejnoměrnou čokoládově hnědou až hnědo-nafialovělou barvu, která na světle ještě ztemní až na tmavohnědou Stavba: struktura je spíše hrubá, sourodá, vlákna jsou zřídkakdy rovná, nejčastěji má jádrové dřevo nepravidelnou střídavou točitost vláken, která vytváří na radiálním řezu nepravidelné pruhy 1 až 2 cm široké, kresba je stejnoměrná, charakteristická čokoládová vůně je výrazná zvláště u čerstvého dřeva

Zpracování:
Řezání: při volbě správné tloušťky pilového listu a stanovení správné pohonné síly je poměrně lehké
Vysoušení: mimořádně obtížné
Broušení: snadné, přes hrubou strukturu se získá pěkný lesk
Leštění: po předchozím použití správného plniče pórů, dobře se fermežuje, moří a voskuje
Lepení/klížení: jen syntetickými lepidly
Přibíjení/zatloukání: pomocí zatloukací pistole jako u betonu nebo plechu